PORADNIK FINANSOWY

www.finanse.naszastrona.pl

Które konto wybrać?

Przed wyborem konta zastanów się w jaki sposób chcesz z niego korzystać: czy wolisz osobiście odwiedzać placówkę bankową, zlecać operacje telefonicznie czy może samodzielnie wykonywać wszystkie operacje finansowe za pośrednictwem Internetu? A może przydadzą Ci się wszystkie możliwe sposoby dostępu do konta?

W zależności od oczekiwań weź pod uwagę oferty które zapewnią Ci dostęp do konta w oczekiwanej formie. Przy wyborze pamiętaj jednak, że do standardowego okienka kasowego dostaniesz się wyłącznie w godzinach otwarcia placówki bankowej natomiast z konta internetowego możesz korzystać kiedy tylko chcesz.

Fakt całodobowego dostępu do konta nie oznacza jednak, że możesz w dowolnej chwili wykonywać wszystkie operacje finansowe. Banki pracują w określonych godzinach a dodatkowo informacje pomiędzy nimi są wymieniane wyłącznie w wyznaczonym czasie. Tak więc może się zdarzyć, że operacja którą zaplanujesz dzisiaj zostanie tak naprawdę wykonana za kilka dni (np. przelew do innego banku zlecony w piątek wieczorem zostanie zrealizowany dopiero w poniedziałek rano a do odbiorcy może trafić nawet dopiero w środę).

Prowadzenie konta osobistego może wiązać się z ponoszeniem stałych kosztów oraz opłat lub prowizji za wykonywane operacje. Zrób wykaz ostatnio wykonywanych operacji (np. w przeciągu kwartału) i policz jakie były koszty ich realizacji (wszystko inne od właściwych kwot transakcji). Na podstawie takiego zestawienia określisz cechy konta które mają dla Ciebie największe znaczenie.

Najczęstsze opłaty stałe to opłata za posiadanie konta, opłata za posiadanie karty płatniczej i opłata za urządzenie uwierzytelniające (np. token). Na ogół opłaty stałe pobierane są w ostatnim dniu miesiąca kalendarzowego.

Najczęstsze opłaty i prowizje za wykonane operacje to prowizja za wypłaty w bankomatach (własnych i obcych) i opłata za przelewy zewnętrzne (do innych banków). Na ogół są one naliczane w momencie ich realizacji.

Konto może być oprocentowane a uzyskane w ten sposób środki (pomniejszone o podatek) są doliczane do salda rachunku najczęściej w ostatnim dniu miesiąca. Oprocentowany może być właściwy rachunek lub podrachunki (tzw. subkonta lub dodatkowe konta oszczędnościowe), które są oprocentowane i są wyłączone z wykonywania innych standardowych operacji (np. do takich dodatkowych rahunków nie ma wydawanych kart a przelewy można wykonywać tylko na główne konto). Najczęściej funkcjonalnie takie oszczędnościowe podrachunki odpowiadają lokatom przy czym umożliwiają wypłatę gotówki w dowolnym momencie bez utraty oprocentowania za okres w którym pieniędze znajdowały się na tym koncie.

Wysokooprocentowane konta stanowią obecnie alternatywę dla lokat pod względem wysokości oprocentowania a ich dodatkową zaletą jest fakt, że pieniędzmi możemy dowolnie dysponować i nie trzymać ich przez określony czas jak to jest w przypadku lokat bankowych.

Niektóre banki wymagają także stałych comiesięcznych wpływów na konto i niewpłacenie ustalonego na początku minimum spowoduje może spowodować naliczenie dodatkowej opłaty.

Poradnik Finansowy © Płonka Krzysztof