PORADNIK FINANSOWY

www.finanse.naszastrona.pl

Jak obniżyć koszty prowadzenia konta?

Aby obniżyć koszty prowadzenia konta należy zastanowić się z których usług tak naprawdę korzystamy i rozejrzeć się po ofertach konkurencji czy nie dostaniemy tego samego taniej.

Zastanów się z jakich operacji finansowych korzystasz lub zrób po prostu zestawienie ostatnio wykonanych operacji i przeanalizuj je (najlepiej dłuższe niż miesięczne, np. trzymiesięczne).

Zwróć uwagę na wszystko co jest dookoła Twoich transakcji, czyli m. in. prowizje za wypłaty pieniędzy z bankomatów (obcych i własnych banku), opłaty za prowadzenie konta, posiadanie kart płatniczych i przelewy. Jeśli posiadasz konto firmowe zwróć także uwagę na opłatę za przelewy do US i ZUS.

Jeśli często wybierasz gotówkę z bankomatów to postaraj się aby były to operacje bezprowizyjne. Bardzo często banki mają umowy z innymi bankami lub sieciami bankomatowymi i wypłacając gotówkę z takich bankomatów nie poniesiesz dodatkowych kosztów. Dowiedz się które to bankomaty i postaraj się korzystać wyłącznie z nich.

Sprawdź także koszty wybrania gotówki z bankomatów z którymi Twój bank nie ma podpisanej umowy na bezprowizyjne opłaty. Czy jest to stała kwota czy zależy od wysokości transakcji?

Jeżeli często przebywasz za granicą to przeanalizuj także ceny zagranicznych operacji, operacje bezgotówkowe są najczęściej bezprowizyjne ale gotówkowe już niekoniecznie.

Jesteś studentem? Liczy się dla Ciebie jak najniższa opłata za wszystko? Więc zwróć uwagę szczególnie na konta typowo internetowe. Sam je obsługujesz i często nic nie zapłacisz za jego prowadzenie. A jeśli do konta będzie dodana także darmowa karta płatnicza i większość bezprowizyjnych bankomatów to czego chcieć więcej? :-)

Lubisz telefonicznie zlecać swoje operacje finansowe? Nie musisz stać w kolejkach a inni wykonują Twoje polecenia... fajnie, nie? A czy przypadkiem nie pociąga to za sobą słonych opłat? Czy nie lepiej przejść się osobiście do banku lub wykonać operację przez Internet? Na ogół opłaty za zlecenia telefoniczne są sporo wyższe od internetowych. Sprawdź jaka jest różnica w opłatach w przypadku Twojego konta i przemyśl czy chcesz pozostać przy tym koncie czy może lepiej jest zrezygnować ze zleceń telefonicznych lub przenieść konto gdzie indziej?

Zwróć uwagę na niektóre opłaty które bardzo często banki anulują po spełnieniu określonych warunków, np. opłata za posiadanie tokena (anulowana gdy wykona się nim określoną liczbę operacji) czy opłata za posiadanie karty (anulowana w przypadku wykonania transakcji powyżej określonej kwoty).

Porównaj w swoim banku wszystkie oferowane tam konta. Bardzo często banki oferują różne rodzaje kont których prowadzenie róźnie kosztuje jednak w tej cenie zawarte są inne bezpłatne opcje. Czasami warto jest posiadać potencjalnie droższe konto, które w praktyce okazuje się jednak tańsze (np. przy częstym korzystaniu z wypłat gotówki z bankomatów i przelewów).

Poradnik Finansowy © Płonka Krzysztof